Genellikle hamileyken emzirmeye devam etmek sağlıklı bir diyet ve bol miktarda sıvı içmek konusunda dikkatli olduğunuz sürece güvenlidir.

Birçok kadın emzirme konusunda uterus kasılmaları nedeniyle endişe ediyor. Bilimsel olarak hamileyken emzirmek uterus kasılmalarına neden olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir hamilelikte, bu kasılmalar genellikle preterm (erken) doğum eylemine neden olmadığından endişe verici değildir. Bunun nedeni, emzirme sırasında salgılanan ve  kasılmaları düzenleyen hormon olan oksitosinin, genellikle emzirme döneminde erken doğum eylemine neden olmaya yetmeyecek kadar küçük bir miktarda salgılanmasıdır. Bu kasılmalar ayrıca cenine de zararsızdır ve düşük yapma ihtimalini nadiren arttırır. Ayrıca az sayıda hamilelik hormonu sütünüze geçmesine rağmen, bu hormonlar çocuğunuz için risk oluşturmaz.

Bu kasılmalar, her ne kadar komplike olmayan bir hamilelik sırasında kaygı duyma sebebi olmasa da, erken doğum riskiniz varsa, doktorunuz emzirmeyi bırakmanızı önerebilir.