Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisine Ne Sebep Olur?

Vücudumuz, kırmızı kan hücrelerinin yapısında bulunan ve dokularınıza oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobini üretmek için demir kullanır. Hamilelik sırasında, hamile değilken ihtiyaç duyduğunuz demir miktarının iki katına ihtiyacınız olur. Hamilelik sırasında yeterli miktarda demir deponuz yoksa veya yeterince demir takviyesi almazsanız, demir eksikliği anemisi gelişebilir.

Hamilelik Sırasında Demir Eksikliği Anemisi Bebeği Nasıl Etkiler?

Aşağıdaki durumlarda, hamilelik sırasında anemi gelişme riski vardır:

* İki yakın aralıklı gebelik varsa

*  Birden fazla bebeğe hamile (çoğul gebelik) olmak

*  Sabah bulantısı nedeniyle sık kusma

*  Yeterince demir takviyesi almamak

*  Hamilelik öncesi ağır bir adet akışının olması

*  Hamilelikten önce anemi öyküsünün olması

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi, tırnak kırılması, yorgunluk, zayıflık, iştahsızlık, dil dokusunda düzleşme, soluk veya sarımsı cilt, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı,soğuk el ve ayaklar.

Bununla birlikte, anemi belirtilerinin çoğunun gebelik semptomlarına benzer olduğunu unutmayın. Semptomlarınız olup olmadığına bakılmaksızın, hamilelik sırasında anemi taraması için kan testlerini ihmal etmeyin. Yorgunluk seviyeniz veya diğer semptomlarınızdan endişe ediyorsanız, doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Önlenir/Tedavi Edilir?

Yapılan tahliller sonucunda belirlenen demir ihtiyacınıza göre, uzman önerisi dahilinde demir takviyesine başlayabilirsiniz. Unutmayın ki bilinçsiz uygulanan demir takviyesi, eğer diyet fazlası demir kullanırsanız demir zehirlenmesine yol açabilir.

Doğum öncesi vitaminler tipik olarak demir içerir. Demir içeren doğum öncesi bir vitamin almak, hamilelik sırasında demir eksikliği anemisinin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir. Tahlil sonucunda doktorunuz ayrı bir demir takviyesi önerebilir. Hamilelik sırasında günde 27 miligram demir gerekir ve iyi beslenme, hamilelik sırasında demir eksikliği anemisini de önleyebilir.

Diyetin demir kaynakları arasında ; yağsız kırmızı et, kümes hayvanları ve balık, demir takviyeli kahvaltı gevrekleri, kuru erik suyu, kuru fasulye ve bezelye,yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.

Et gibi hayvansal ürünlerden elde edilen demir en kolay şekilde emilir. Demirin bitki kaynaklarından ve takviyelerinden emilimini arttırmak için, onları bir gıda ile eşleştirin veya portakal suyu, domates suyu, çilek gibi C vitamini bakımından yüksek bir içecekle eşleştirin. Demiri kalsiyum takviyeli çeşitlerle tüketmekten kaçının. Kalsiyum hamilelik sırasında önemli bir besin olmasına rağmen, demir emilimini azaltır.

Demir içeren doğum öncesi bir vitamin alıyorsanız ve anemikseniz, sağlık uzmanınız olası diğer nedenleri belirlemek için test önerebilir. Bazı durumlarda, kan bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora görünmeniz gerekebilir (hematolog). Sebep demir eksikliği ise, ek takviye demir önerilebilir. Mide bypass veya ince bağırsak ameliyatı geçmişiniz varsa veya oral demiri tolere edemiyorsanız, intravenöz demir uygulamasına ihtiyacınız olabilir.