Gelişmekte olan bebeğiniz uterusunuzdaki amniyon sıvısı ve uterusun güçlü kasları tarafından korunur. Preterm (erken) doğum veya plasenta sorunları gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece cinsel aktivite bebeğinizi etkilemez. Bununla birlikte, hamilelik, cinsel istek seviyenizde değişikliklere neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Cinsel İlişkiden Kaçınılması Gereken Durumlar Neler?

Meme stimülasyonu, rahim kasılmalarını  düzenleyen hormon olan oksitosin hormonunu harekete geçirir. Sağlıklı bir hamilelikte, bu kasılmalar genellikle preterm (erken) doğum eylemine neden olmadığından endişe verici değildir. Her ne kadar komplike olmayan bir hamilelikte kaygı duyma sebebi olmasa da, erken doğum riskiniz varsa  meme stimülasyonundan kaçınmalısınız.

Hamilelik Sırasında En Uygun Cinsel Pozisyon Hangisidir?

Rahat olduğunuz sürece, cinsel pozisyonların çoğu hamilelik sırasında normaldir. Oral seks, hamilelik sırasında da güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe, sizin için en rahat olan pozisyonu bulmaya çalışın. Karşılıklı zevk ve rahatlığı düşündüğünüz sürece yaratıcılığınızı ele geçirin.

Prezervatif Gerekli Midir?

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun olması, sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eşiniz aktif veya yakın zamanda teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona sahipse, her türlü ilişkiden (vajinal, oral ve anal ) kaçının.