Gebelik kadın için doğal bir fizyolojik olaylardır. Ancak bu dönemlerde annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi hem kendi sağlığını hemde doğacak çocuğun sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Gebelikte fetüsün büyümesi annenin aldığı besin ögelerinin plasenta yolu ile fetüse taşınmasıyla mümkündür. Fetüse taşınan besin ögeleri annenin kendi gereksinimine ek olarak alınmalıdır. Emziklilikte ise anne süt salgılar. Bu süt annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt için gerekli besinler de annenin gereksinimine ektir. Çünkü gerek fetüsün büyümesi gerek yeni doğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerjisi ve besin ögeleri annenin yedikleri ve vücudundaki depolarından sağlanır. Bu nedenle gebelik ve emziklilikte annenin beslenmesindeki temel ilkeler;

  • Kendi besin ihtiyaçlarını karşılamak,
  • Hamilelik süresince vücut depolarını dengede tutmak,
  • Fetüsün sağlıklı büyüme ve gelişimini sağlamak,
  • Salgılanacak sütün enerji ve besin ögelerini karşılamaktır.

Menüde balığı ihmal etmeyin! Balıklar, omega-3, D vitamini ve demir ile doludur ve yeterince yemek, bebeğinizin beyninin ve göz gelişimi için faydalıdır. Bu nedenle hamile kadınlar her hafta en az iki porsiyon balık yemelidir. Haftada iki ila üç porsiyon idealdir, ancak cıva bakımından düşük olduğundan emin olun (somon, ringa balığı ve alabalık, daha güvenli seçeneklerdir).

Bol bol su için! Hamilelik sırasında yeterli miktarda sıvı alımı, fetüsün büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Hamile bir kadının günde en az 8 bardak su tüketmesi önerilir. Hamilelik sırasında yeterince su tüketmek, erken doğum riskini azalttığı gibi , anne ve bebeğin vücutlarındaki toksinleri atmasına, kabızlığı azaltmaya, idrar yolu enfeksiyonunu engellemeye ve annenin gerilen karın derisindeki çatlakları önlemek için ihtiyacı olan nemi karşılamaya yardımcı olur.

HAMİLELİKTE KİLO ALIMI

Hamilelikte alınan kilolar, annenin fiziksel yapısına göre farklılık gösterebilir.Anne adayının hamil kalmadan önceki kilosu, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik özellikler ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör hamilelik kilosunu etkiler.

Sağlıklı yetişkin kadınlar için hamilelikte kilo alımı 10-14 kg’dır. Bu da ayda 1-1,5 kg’a denk gelir. Bu süreçte kilo alımı kadar kilo alım hızı da önemlidir. İlk üç ayda beklenen kilo alımı 1-2 kg’dır.Daha sonraki dönemlerde haftalık 0,3-0,5 kg kilo alımı beklenir.