Hamilelik sırasında ayak ve ayak bileği şişmesi sık görülür ve genellikle doğumdan sonra kaybolur. Bunu tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Başlangıç ​​olarak, vücudunuz hamilelik sırasında daha fazla sıvı tutar. Ayrıca, büyüyen rahminiz damarlarınıza baskı uygular ve bu da kanınızın kalbinize geri dönmesini engeller. Hamilelikteki hormonal değişikliklerin de etkisi olacaktır.

Ayak ve ayak bileğinin şişmesini önlemek için ne yapmak gerekir?

Uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

Bacaklarınıza gerilme egzersizleri yaptırın, kaslarınızı kasıp, gevşetin.

Dinlenme molalarınızda, ayaklarınızın altına yüksek bir yastık koyarak kan akışını kalbe doğru rahatlatın.

Sol tarafına yat. Bu, kanı vücudunuzun alt yarısından kalbinize geri döndüren büyük toplardamarı(inferior vena cava)  rahatlatır ve kalbe olan kan akışını hızlandırır.

Doktorunuz gebelik için üretilmiş özel çoraplar ya da kompresyon (varis) çorabı önerebilir. Ancak bu çorapların damarın içerisindeki kanın akışını kolaylaştıracak basınçta, bacak yapısına ve uzunluğuna uygun ölçüde olmalıdır.

Her gün fiziksel olarak aktif olun. Yürüyüşe çıkın, sabit bir bisiklet sürün veya havuzda yüzün ya da yürüyün Ayak ve ayak bileği şişmesi için su basıncı kullanımı hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, bir havuzda ayakta durmak veya yürümek, bacaklardaki dokuları sıkıştırmaya yardımcı olur ve hamilelik sırasında şişmeyi geçici olarak giderebilir.

Bol kıyafetler giyin. Sıkı giysiler kan akışını kısıtlayabilir. Ayak bileklerinde veya baldırlarda biten sıkı bantlı çorap giymeyin.

Ayrıca vücudun sıvı tutması çok su içmekten kaynaklanmaz, tersine bol sıvı tüketimi ödemi azaltmaya yardımcı olur. Tıp Enstitüsü, hamilelik sırasında günde yaklaşık 8-10 bardak (2,4 litre) sıvı önerir.

Hamilelikte hafif ayak ve ayak bileği şişmesi normal olsa da, ağrılı ani şişlik ( özellikle de yalnızca tek bacaktaysa ) kan pıhtısı (derin ven trombozu) belirtisi olabilir. Şişlikteki ani bir artış da kan basıncınızın normalden yüksek olduğu anlamına gelebilir. Her iki koşul da hızlı değerlendirme ve tedavi gerektirir.