Hamilelikten önceki alkol kullanım rutininizi, hamilelikte alkolsüz bir diyetle değiştirmek zor görünebilir, ancak gelişmekte olan bebeğinizin sağlığı için buna değer. Nadir, düşük doz alkol kullanımının bebeğinizin otomatik olarak sağlık sorunları yaşayacağı anlamına  gelmese de, hamilelik sırasında  alkol kullanımının  güvenli olduğu  henüz  kanıtlanmamıştır. Bu, hamilelik sırasında hiç alkol kullanmayarak işinizi sağlama almanız anlamına gelir. Aksi halde alkol, çocuğunuzda, gerek anne karnında gerekse yaşamının ilerleyen zamanlarında sağlık problemlerine neden olabilir.

1- Hamilelikte içebileceğim güvenli alkol miktarı var mı?

Hayır, gebelikte içmek için bilinen güvenli bir miktar ya da güvenli bir zaman yoktur. Küçük miktarlarda alkol kullanımı bebekte yüz yapısında anormalliklere neden olmamakla birlikte davranışsal sorunlara neden olabilir. Alkol, kan beyin bariyerini geçer ve hem doğrudan hem de dolaylı olarak gelişmekte olan bebeği etkiler.

Hamilelik sırasında kullanmış olduğunuz alkol miktarından endişe ediyorsanız, bunu doktorunuzla paylaşmanız önemlidir. Doktorunuz doğum kusurlarını aramak ve bebeğin büyümesini izlemek için ultrasonlar önerebilir. Bununla birlikte, bir ultrason alkolün zihinsel engellere mi, öğrenme zorluğuna mı neden olduğunu veya gelecekteki davranışları etkileyip etkilemediğini söyleyemez.

Bebeğiniz doğduktan sonra, çocuk doktorunuza hamilelik sırasındaki alkol kullanımınızdan bahsedin. Çocuğunuz doğum öncesi alkol maruziyetinin  etkileri açısından değerlendirilebilir. Öğrenme güçlüğü ve davranışsal sorunlar  gibi doğum öncesi alkole maruz kalmanın neden olduğu sorunların bir kısmı çocuğunuz büyüdükçe tespit edilme olasılığı daha yüksektir.

2- Alkol kullanmak hamile kalmamı zorlaştırır mı ?

Evet. Bazı çalışmalar, gebelikte aşırı alkol kullanımına maruz kalan kadınlar  arasında doğurganlık problemlerinde bir artış olduğunu göstermiştir. Hamile kalmaya çalışırken alkolden kaçınmak doğru bir tercih olacaktır.

3- İlk üç aylık dönemden sonra alkol kullanımı uygun mudur?

Hayır. Alkol, bebeğin beyin gelişimini etkiler. Bebeğin beyni tüm hamilelik boyunca gelişir. Gebelikte herhangi bir zamanda alkol içmek, bebeğin alkolle ilgili beyin hasarı riskini artırır. Bu, hamileliğin içmek için güvenli bir süre olmadığı anlamına gelir.

4- Hamileliğim boyunca alkol kullanmak doğum kusurlarına neden olabilir mi?

Evet. Hamilelikte alkol kullanımı gelişmekte olan bebeği Fetal alkol spektrum bozuklukları (FASD) için risk altına koyabilir. FASD annesi hamilelik sırasında alkol kullanan bebeklerde oluşabilecek bir grup komplikasyonu içerir. Sorunlar arasında; anormal görünüm, kısa boy, düşük vücut  ağırlığı, küçük kafa boyutu, zayıf koordinasyon, düşük zeka, davranış  problemleri ve işitme veya görme ile ilgili sorunlar olabilir. Etkilenenlerin eğitim hayatında sorun yaşamaları, yasal problemler, yüksek riskli davranışlara katılma ve alkol ya da diğer uyuşturucuyla ilgili sorun yaşamaları daha olasıdır.

Fetal alkol spektrum bozukluklarına, hamilelik sırasında alkol alınması neden olur. Sorunun  risk boyutu, tüketilen alkol miktarına , sıklığına ve hamileliğin hangi evresinde tüketildiğine bağlıdır. Diğer risk faktörleri arasında  ileri yaş hamilelik, ve kötü beslenme sayılabilir. Ayrıca aynı annenin  farklı gebeliklerindeki olası riskler de farklılık gösterebilir.

5 Alkol kullanımı gebelik kaybına neden olabilir mi?

Evet. Bazı çalışmalar, hamilelik sırasında  yüksek oranda alkol kullanımının düşük ve ölü doğumlara sebep olduğunu göstermiştir.

6- Emzirme döneminde alkol alabilir miyim?

Orta derecede alkol tüketimi, annelerin bebeklerini emzirmeleri için  güvenli sayılır. Orta derecede alkol tüketimi, günde yaklaşık bir şişe  içki olarak tanımlanır. Araştırmalar, bu düzeydeki alkol tüketiminin, bebek üzerinde bilinen zararlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak, emziren annelerin günde bir şişeden fazla alkol tüketimi önerilmez.

7- Alkol anne sütüne geçer mi?

Araştırmalar, anne kanındaki alkol miktarının yalnızca %5-6’ sının bebeğin kan akışına anne sütü yoluyla girdiğini göstermektedir. Ne kadar çok alkol alırsanız, kandaki alkol seviyesi o kadar yüksek olur. Anne sütündeki alkol seviyesi, kanınızdaki alkol seviyesine eşittir.

Alkol seviyeleri kanda, tipik olarak bir alkollü  içecek içtikten 30 ila  60 dakika  sonra en yüksek seviyeye çıkar. Alkolün kanda ve anne sütünde kalacağı süre, kullanılan alkol oranına göre artacaktır. Alkol, orta derece tüketilmiş ise anne sütünden arındırılması 2-3 saat sürmektedir.

8- Pompalama alkolü sütten uzaklaştırır mı?

Alkol içtikten hemen sonra anne sütü pompalayan kadınları duymuş olabilirsiniz. Bu “pompalama ve boşaltma” sütünüzdeki alkol miktarını daha hızlı bir şekilde azaltmaz.

Alkol kullanımının ardından bebeğinize alkol aktarma konusunda endişeleriniz varsa, emzirmeden önce 2-3 saat bekleyebilirsiniz. Bu, karaciğerinize alkolü kandan süzmek için yeterli zamanı verecektir. Bununla birlikte, alkol içmeyi planlıyor ve bebeğinizin, siz alkol içtikten sonraki 2-3 saat boyunca aç kalmasını istemiyorsanız,  alkol kullanımından önce sütünüzü pompalayabilirsiniz.

Eğer ılımlı miktarda alkol içtikten sonra bebek 2 saat içinde acıkırsa  ve öncesinde pompalamadıysanız, emzirmek büyük bir risk barındırmaz. Yine, anne sütü yoluyla bebeğinize aktarılan alkol miktarı ne kadar düşükse, komplikasyon oluşma riski de o kadar düşük olacaktır.

9- Alkolün emzirilen bebekler üzerindeki etkileri nelerdir?

Orta seviyelerde (günde bir şişe içki), alkolün özellikle anne içmeden önce pompalanması  ya da bebeğin, alkol kullanımından 2-3 saat sonra emzirilmesi durumunda, bebekler için bilinen herhangi bir komplikasyon veya yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, bebeklerde orta seviyenin üzerinde alkole maruz kalmak, geç  gelişim, büyüme sorunları ve bebek için kesintiye uğramış uyku düzenlerine yol açabilir. Örneğin, bir araştırmada , alkollü  anne sütü alan bebeklerin , alkollü anne sütü almayan bebeklere göre %25 daha az uyuduğu keşfedilmiştir.

10- Bebeğin babasının alkol içmesi bebeğin sağlığını etkiler mi?

Bir babanın alkole maruz kalmasının doğum kusurlarına neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Genel olarak, babaların hamilelik risklerini artırma ihtimalinin düşük olduğu bilinmektedir.

11- FASD’nin tedavisi var mı?

Fetal alkol spektrum bozukluklarının spesifik bir tedavisi yoktur. Fiziksel kusurlar  ve zihinsel eksiklikler tipik olarak bir ömür boyu devam eder. Bununla birlikte, erken müdahale hizmetleri, FASD’nin bazı etkilerinin azaltılmasına  yardımcı olabilir ve bazı ikincil sakatlıkları önleyebilir. Müdahale hizmetleri; özel bir eğitim öğretmeni, konuşma terapisti, doktor ve psikolog içeren bir ekibi kapsar.