Hamileyseniz veya son iki hafta içinde doğum yapmışsanız ve grip olduğunuzu düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla görüşün. Doktorunuz size  antiviral bir  ilaç almanızı önerecektir. Reçeteyle satılan bu ilacın etkisi , ilk semptomların başlamasından 48 saat içerisinde artar. İlacın semptomların başlamasından dört ila beş gün sonra alınması durumunda da faydalar hala mümkündür.

Grip hamile kadınlarda gebe olmayan kadınlara göre daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Antiviral ilaçlar almak, zatürre (pnömoni) gibi ciddi grip komplikasyonlarını önleyebilir. Her ne kadar hamilelik sırasında ilaç kullanımı riskli bulunsa da  araştırmalar, grip tedavisi için  kullanılan antiviral ilaçların faydalarının hamilelik sırasında risklerden daha ağır bastığını ortaya koymaktadır.

Gebelikte Grip Aşısı Sakıncalı mıdır?

Grip aşısı, kendinizi ve bebeğinizi hamilelik sırasında gribin tehlikelerinden korumanın en iyi yoludur. Uzmanlar, grip mevsimi boyunca gebe kalanlar için – tipik olarak kasım ayından ocak ayı veya sonrasında – grip aşısı önerir. Grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı korur. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden (Grip aşısı etkisiz hale getirilmiş bir virüsten elde edilir) bu nedenle hamileliğin her aşamasında anne ve bebek için güvenlidir.