Öncelikle hamilelik sırasında oluşan hafif baş ağrılarını ilaç kullanmadan önlemek veya hafifletmek için şunları deneyin:

Baş ağrısı tetikleyicilerinden kaçının. Bazı yiyecekler veya kokular geçmişte baş ağrısına neden olmuşsa, bunlardan kaçının.

Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin. Günlük planlı yürüyüş yapmayı ve/veya diğer ılımlı aerobik egzersizlerini deneyin.

Stres Yönetimi: Stres kaynaklarıyla baş etmenin sağlıklı yollarını bulun. Gevşeme, etkili nefes alma tekniklerini ve yogayı deneyin.

Düzenli ve sağlıklı beslenin. Düzenli olarak planlanmış öğünler yemek ve sağlıklı beslenmenin sürdürülmesi baş ağrısının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bol miktarda sıvı için.

Düzenli bir uyku takvimi izleyin. Uyku yoksunluğu hamilelik sırasında baş ağrısına neden olabilir.

Biofeedback (geri iletim-gevşeme eğitimi) ‘i düşünün. Bu zihin-vücut tekniği ile, baş ağrılarını önlemek veya baş ağrısını azaltmak için belirli kas fonksiyonlarını (kas gerginliği, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi) kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Önlenemeyen baş ağrılarını tedavi etmek için doktorunuzun önerdiği etken maddesi parasetamol olan ağrı kesiciler güvenle kullanılabilir. Bitkisel tedaviler de dahil olmak üzere herhangi bir ilaç almadan önce sağlık uzmanınızdan onay aldığınızdan emin olun.

Hamilelik sırasında baş ağrısı yaygındır. Bununla birlikte, şiddetli bir baş ağrısı yaşarsanız, doktorunuzla görüşün. Yüksek tansiyon ile ilgili bazı problemler de dahil olmak üzere birçok baş ağrısı nedeni vardır.