Folik asit nedir?

Folat olarak da adlandırılan folik asit, bir  B vitaminidir (B9):

  • Hızlı hücre bölünmesi ve büyümesinde,
  • DNA-RNA sentezi ve onarımında,
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar.

Folat gıdada, özellikle de koyu yeşil yapraklı sebzelerde doğal olarak bulunur. Folik asit, multivitaminlerde ve folik asit ile takviye edilmiş gıdalarda tedarik edilen sentetik formdur. Araştırmacılar, folatın, yaklaşık 70 yıl önce anemiyi önlemedeki önemini keşfetmiş, ancak sadece son yıllarda folat eksikliği ile bazı doğum kusurları arasındaki bağlantıyı öğrenmişlerdir.

Hamilelikte folik asit neden önemlidir?

Hamileliğin ilk birkaç haftasında folik asit, bebeğin beyni ve omuriliğinin öncüsü olan embriyonik nöral tüpün uygun şekilde kapanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda fetüsün kalbi ve dolaşım sisteminin oluşumuna da  yardımcı olur ve bebeğinizin doğum kusurları yaşama riskini düşürür.

Folik asitin doğum kusurlarını önlemedeki rolü nedir?

Kritik bir fetal gelişim periyodu, hamileliğin ilk haftalarında, genellikle bir kadın hamile olduğunu bile farketmeden önce gerçekleşir.

4. hafta insan embriyosu

Oluşturulacak en eski yapılardan biri nöral tüptür. Bu yapı ilk önce düzdür, ancak beyin ve omurilik haline geldikten yalnızca bir ay sonra tüpe dönüşür.

Yeterince folik asit olmadan, bu yapıdaki hücreler düzgün bir şekilde işlev göremez veya gelişemez bu nedenle tüp kapanmaz. Omurga, kafatası ve beyin açık veya kapalı anormalliklerle etkilenebilir.

En yaygın NTD tiplerinden ikisi spina bifida ve anensefalidir. Spina bifida, omuriliğin ve çevresindeki yapıların bir kısmının, vücudun içinde değil, dışında geliştiği bir durumdur. Anensefali, beynin ve kafatasının kemiklerinin doğru şekilde oluşmadığı ve beynin bazı kısımlarının bulunmadığı bir durumdur.

Araştırmacılar, bir kadın gebe kaldıktan sonraki 2 ila 3 ay arasında sağlıklı bir diyetin yanı sıra ekstra bir folik asit alındığında, NTD riskinin önemli ölçüde azaldığını belirtiyorlar.

Kadınlar için ne kadar folik asit önerilir?

  • Hamilelikten önce: günde 400 mikrogram (mcg),
  • Hamilelik sırasında: günde 600 mcg
  • Emzirirken: günde 500 mcg.

Folik asit kaynakları nelerdir?

Folik asit besinlerle alınabileceği gibi gıda takviyesi olarak tablet formunda da alınabilir. İşte folik asit kaynağı olan başlıca besinler;