1. Ay

Son adet kanamanızdan yaklaşık 2 hafta sonra  yumurtanın sperm  hücresi ile döllenmesi sonucu hamilelik başlar. Döllenen  yumurta  rahim içine hareket  eder  ve en uygun yere yerleşir. Bebeğin anne rahmindeki gelişim süreci böylelikle başlar.

Gebeliğin ilk haftalarında  ağızda tat değişikliği ve sabahları mide bulantıları hissedilebilir. Bunun yanında halsizlik, göğüslerde aşırı hassasiyet  ve sık idrara çıkma gibi belirtiler de görülebilir. Bazı kadınlar hamileliklerinin  bu döneminde hala belirtisizdir. Ancak endişelenecek bir şey yoktur. Her hamilelik farklıdır ve ilk haftalarda herhangi bir noktada belirtiler görülebilir – bazı şanslı kadınlar çok az belirti  yaşarlar.

Hamilelik öncesi  B12 vitamini, folik asit ve demir içeren bir multivitamin almıyorsanız (uzmanlar hamile kalmadan önce en az üç ay boyunca günlük  vitamin almanızı önerir), şimdi başlamanın tam  zamanı. Yeterli miktarda folik asit alınması, spina bifida da dahil olmak üzere nöral tüp defektlerinin önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Diyetinizde folik asit ve demir seviyesini artıracak besinler tercih etmeniz olası riskleri önlemenize yardımcı olacaktır. Diyetinizde daha koyu yeşil sebzeler, baklagiller (bezelye, kuru fasulye ve mercimek) ve kepekli tahıllar yiyerek folik asit seviyenizi artırabilir ve kırmızı et, süt ve kümes hayvanları ile diyetinize daha fazla demir ekleyebilirsiniz.

Bu dönemde beslenmeye özen göstermeli, gebeliğe zarar verecek ilaçlardan , sigara  ve alkolden uzak durulmalı, uyku ve istirahat zamanları düzenlenmelidir.

2. AY

Bu ayda adet gecikmesi ile hamileliğinizi fark edersiniz. Rahimde gelişmeye başlayan bebek, annede hormon değişikliğine sebep olur  ve bu durum uyku, mide bulantısı  ve iştahsızlık olarak kendini gösterir.

2. ayda bebeğin kalbi atmaya başlar. Kalbi ile beyin ve sinir sistemi de oluşurken diğer organlar da yavaş  yavaş ortaya çıkmaya başlar.

3. AY                                                                                                                

Bu ayda mide bulantısı ve iştahsızlığınız artabilir ancak bu ayın sonunda belirtilerin azalması beklenir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, daha enerjik hissetmeye başlayabilir ve daha az mide bulantısı yaşayabilirsiniz (bazı kadınlar için sabah bulantısı 16 haftaya kadar devam edebilir). Aynı zamanda rahiminizin rahatlamasını ve kasılmaların önlenmesinden sorumlu olan progesteron, özellikle de artmaya devam edecektir. Ne yazık ki, bu hormon aynı zamanda bağırsaklarınızdaki hareketleri sürdüren, kasları yatıştırır ve midenin üst kısmındaki valfı gevşetir, bu da mide asidinin yemek borunuza kaçmasını kolaylaştırır (mide ekşimesi). Ancak kadınların çoğu, ilk üç aylık dönemde yaşanan yorgunluk, rahatsızlık ve iştahsızlık ile karşılaştırıldığında bunu hafif şikayetten sayıyor.

Bu ayda, doktor kontrolünde bebeğin baş-popo uzunluğu ölçülerek gelişimi kontrol edilir. Anneden kan sayımı, kanda enfeksiyon aranması, idrar ve troid testleri istenir. Bebekte ise gelişim hızlı bir şekilde devam eder.Bu ayın ortasında bebek hareketlenmeye ve çevresine dokunarak etrafı tanımaya başlar. Üçüncü ay sonunda kol, bacak e parmaklar belirginleşir. Gözler ortaya çıkar ancak henüz başın yan tarafındadır.

4. AY

Bu dönem ile hamileliğe uyum sağlarsınız ve önceki aylarda görülen  belirtiler hafifler. Bu haftalarda anneye ikili test  (11-14 testi olarak da bilinen ilk trimester tarama testi Down sendromu ve Trizomi 18 adı verilen kromozomal anomaliye sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik  tarama testi)  önerilir. Bu test ile bebeğin ensesindeki boşluk ölçülür  ve kan incelemesi ile down sendromu riski belirlenir. Bu süreçte  bebeğin beyin gelişimi için bol miktarda  balık, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi omega 3 kaynaklı besinlerin tüketilmesi önerilir. Bebek artık tamamen şekillenmiştir ve oldukça hareketlidir. Bebeğin omurgası, midesi, idrar torbası, kalp odacıkları seçilir hale gelmiştir.Göz boşlukları birbirine yaklaşmış ve belirginleşmiştir. Bebeğin cinsiyeti bu ay içerisinde öğrenilebilir

5. AY

Artık karnınız belirginleşmeye başlar.Bu durum karın iç yapısının genişliğine göre anneden anneye değişiklik gösterebilir.Bu ayda doktorunuz üçlü test (Çeşitli genetik hastalıkların anne karnındaki bebekte olup olmadığını saptayan test)  önerir. Üçlü testte ve geçen ayda yapılan ikili testte riskin yüksek çıkması ya da anne yaşının ileri olması durumunda amniyoentez ile bebeğe ait hücrelerde kromozam testi yapılabilir. Bu ayda demir ve vitamin takviyesi önerilebilir. Bebek bu ayda hızla büyümeye ve kilo almaya devam eder. Aynı şekilde beyin hızla gelişmektedir ve bebekte orta kulak kemikleri de gelişmeye başlar.

6. AY

Bu ayda bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Sonraki hamileliklerde bu hareketler daha erken hissedilebilir. Bu dönemde tasiyonda ani düşmeler yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uzanarak bacaklarınızı yukarıya kaldırmak sizi rahatlatacaktır. Bebek bu ay sonunda sesleri duymaya başlar ve il duyduğu ses sizin kalp atışlarınızdır. Sonrasında sizin de sesinizi duyacaktır. Bu süreçte bebeğinizle konuşmaya başlayabilirsiniz

7. AY

Artık çabk yorulmaya başlayacaksınız. Bel ağrıları ve tansiyona bağlı baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. Bu dönmde karnın büyümesi  sebebiyle toplar damarlar basıya uğrar ve bu durum ödemin artmasına , hemoroid ve varis gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Anneye bu ayda gebelik şekeri taraması yapılması önerilir. Bu test, sadece gebelikte ortaya çıkan ve tipik olarak doğumdan sonra düzelen geçici bir diyabet şekli olan gebelik diyabetini taramak için isteğe bağlı olarak uygulanır.

Bebek bu ay itibariyle tüm vücut kaslarını çalıştırabilir ve bilinçli olarak hareket etmeye başlar. Bebeğin yan dönme, kol ve bacak hareketlerini rahatlıkla hissedebilirsiniz.

8. AY

Kalp atış hızınz bu dönemde %20 artar. Bu ayda düzensiz ve kısa süreli doğuma hazırlık sancıları hissedebilirsiniz. Eğer bebeğin hareketlerinde azalma ve düzenli irip çıkan , uzun süren sancılarınız olursa doktorunuza bildirmelisiniz.

Bebeğinizin bu dönemde tüm duyuları gelişir. Diyafram kaslarını kullanarak solunum egzersizleri yapmaya başlar. Erkek bebeklerde testisler böbreklerin yanından skrotuma iner. Akciğer gelişimi ise hala devam etmektedir.

9. AY

Uyku bozukluğu, sık idrara çıkma ve hazımsızlık gibi şikyetleriniz olabilir. Bu dönemin sonuna doğra karnınızın aşağı doğru indiğini hissedeceksiniz. Artık doğum sancıları her an başlayabilir. Doğumun gerçekten başladığının en önemli göstergesi, kasılmaların düzenli aralıklarla gelmesidir.

Bebek çoğunlukla baş aşağı döner ve bacakları ile annenin midesine doğru baskı yapar. Bu durum annede mide yanması şikayetine sebep olabilir. Ayrıca bu dönemde bebeğin yağ dokusu giderek artar.