Bu yazımda, tecrübe edindiğim zirkonyum kaplama tekniği hakkında aydınlatma amaçlı bilgilendirme yapacağım. Zirkonyum kaplama nedir? Süreç nasıl işler? Maaliyeti Nedir? Uzun vadeli çözüm olabilir mi? Hepsinin cevabını yazımda bulabilirsiniz.

 Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplam esasında zirkonya destekli porselen kaplamadır. Porselen kaplamalar altyapısı itibariyle içi metal destekli, zirkonya destekli ya da kristallerle güçlendirilmiş dışı porselenden oluşacak şekilde 3’e ayrılır.Zirkonya esasen bir tür elementtir; ve bir çok alanda kullanılmaktadır (mücevherat, iş hekimliği, el aleti yapımı vb). Zirkonya destekli porselen kaplamalar vücutta dişetleri ve çevre dokulara biyouyumluluk bakımından çok iyi adapte olurlar. Alerjik reaksiyon göstermezler ve yapısı itibariyle çok hafiftir. Şeffaf, ışık geçirgenliği olduğu için doğal ve estetik bir görünüm ortaya çıkar.

Süreç Nasıl İşler?

Her ne kadar sonuçtan memnun kalma ihtimaline ağırlık versem ve doktoruma güvensem de doğal dişlerimin kesileceği ve sanki bir aksilik olup da takılacak dişin eskisinden daha kötü olacağı korkusunu doğal olarak ben de  yaşadım. Diş teli tedavimden istediğim sonucu alamayınca – o mükemmel gülüşü sağlamaya yetmedi- Kaplama fikrine sıcak bakmaya başladım.Uzun süren güvenilir doktor arayışlarından sonra  Dt. Abdullah Zülfikar Bey ‘den aradığım ışığı kaptım. Bilgilendirmeden 1 hafta sonrasına randevu aldım ve ilk randevumda dişlerimin ölçüsü alındı. 2. Randevumda ön 4 dişim yani zirkon kaplanacak olan dişlerim törpülendi bi bakıma 3 kaç küçültüldü ve zirkon için tekrar ölçü alıdı. . 1 hafta sürecek olan zirkonyumun hazırlanma aşmasında görünüşü kurtarmak için – ilk aynaya baktğınızda vereceğiniz tepki ‘ acaba hiç girmese miydim bu işe’ olacak. Öyle kolay pes edilemiyor maalesef güçlü olun J – geçici kaplama takılıyor. Yanı kesimden önceki dişerinizin ölçüsüyle yapılmış geçici diş gibi düşünün. O süreyi kurtarmaya yetiyor.Kesimden sonra kesilen dişlerde başta aşırı hassasiyet hissedebilirsiniz bu zamanla yiyip içtiklerinize dikkat ederek aşılıyor. Ayrıca kaplamanın rengi de doğal diş renklerinize en yakın renk seçiliyor aksi taktirde sırıtabilir. Tabi tüm dişleri kaplatmayı düşünüyorsanız renk seçimi size kalmış. 1 hafta sonra zirkon ve porselen olarak iki ayrı parçayla karşılaştım. Öğrendim ki porselenden daha küçük ve daha esnek olan zirkon kesilen dişlerin üzerine yapıştırılıyor ve  ardından porselen dişler zirkonların üzerine yapıştırılıyor.Bu aşama en kısa süren aşamaydı. Yaklaşık 5 dakikada yapıştırma işlemi tamamlanıyor. Artık yeni dişlerinize merhaba deyin. Ben  gülüşümden son derece  memnum kaldım ve günlerce sırıtmaktan kendimi alıkoyamadığımı hatırlıyorum.

Maaliyeti Nedir?

Zirkonyum kaplamanın fiyat değeri piyasada değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 500 -1500 tl aralığındadır. Benim zirkonyum 2019 senesi maaliyetiyle 4 diş için 2 bin tl idi.