37 hafta ve altında doğan bebekler prematüre bebeklerdir ve özel bakım gerektirirler. Özellikle 32. haftanın altında doğanlar ise ileri derecede prematüre bebeklerdir. Zamanından önce doğan bebekler anne rahmine benzer bir ortam olan kuvözde bakılır. Bebeğinizin erken doğmuş olması durumunda, bebeğiniz yalnızca hastanede değil evde de özel bir bakıma ihtiyaç duyar.

Prematüre bebeğin özellikleri

Erken doğmuş bir bebek ne tam olarak olgun bir bebek gibi gözükür ne de olgun bir bebek gibi davranır. Doğum ağırlığı, tamamen olgun bir bebekten daha düşüktür. Erken doğmuş bir bebeğin kilosu 2 kg veya daha düşük olabilir. Tıptaki yeni gelişmeler sayesinde, 28 haftalık hamilelikten sonra doğan ve 1 kg’dan ağır olan çocukların hayatta kalma şansı çok yüksektir. 28 haftadan önce doğmuş bebekler, en az hayatta kalma şansına sahip olanlardır ve yoğun yenidoğan bakımı gerektirir.

Erken doğacak bir bebek: düşük vücut yağı, henüz tam olarak gelişmemiş bağışıklık, akciğerler ve sinir sistemi, yoğun lanugo tüyleri, mühürlü gözler ve beslenme problemlerine sahip olacaktır.

Prematüre Bebeğin Bakımı

Bebeğiniz küvözde tıbbi bakımını alırken sürekli yanında olamasanız, bebeğinizi tutamasanız bile, ona her fırsatta dokunun ve sık sık konuşun. Annenin dokunuşu ve annenin sesi bebeği sakinleştirir ve en çok bu onları rahatlatır.

Prematüre bebeğin evde bakımı için bazı ipuçları:

 1. Doğru Sıcaklık

Erken doğmuş bir bebeğe bakarken henüz dış ortamda normal şartlarda kalmaya hazır olmadıklarını bilmek gerekir. Vücut yağları daha azdır. Bu nedenle vücut yağı ne kadar az ise bebeğinizin üşüme oranı da o kadar fazladır. Prematüre bir bebeği yeterince sıcak tutmak önemlidir. Burada kastımız çocuğu kıyafet katmanları içinde boğmak değil bu yüzden seçtiğimiz kıyafetlerin dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bebeğinizin giysileri mevsime ve iklime uygun olmalıdır. Örneğin sıcak yaz günlerinde bebeğiniz yalnızca beziyle bile durabilir. Ancak bebeğinizin direkt güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edin. Dışarıdaki hava sıcaklığına göre giysi ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Bebeğin bulunduğu odanın ısısının 22-25 derece arasında olması yeterlidir. Çocuğunuz için daima çok hafif bir battaniye kullanın, ağır değil. Bebeğinizin yakınında sigara içen birinin olmadığından emin olun. Radyatörler, ısıtıcıları bebeklerden mümkün olduğunca uzakta tutun ve bebeğin yatağını sadece odanızda tutun.

2. Bebeğinizi Nasıl Beslemelisiniz?

İdeal olarak, anne sütü bebeği beslemek için ilk tercih olmalıdır. Bazı prematüre bebeklerin istisnai problemlemleri olabilir. O zaman onu nasıl besleyebileceğiniz konusunda öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Yaygın besleme yolu olarak anne sütünü pompalayabilir ve bir şişe veya sterilize edilmiş bir kaşıkla besleyebilirsiniz. Bazı istisnai durumlarda da annenin meme veya sütüyle ilgili problemleri olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza danışarak prematüre bebeklere uygun formül sütler kullanabilirsiniz.

Bir beslenme takvimi tutun. Erken doğmuş bir bebeğin günde 8-10 kez beslenmesi gerekir. Emziriyorsanız bu sıklık artmalıdır. Yetersiz beslenme, bebekler için tehlikeli olan su kaybına yol açabileceğinden, 3 saatten daha fazla boşluk bırakmayın.

3. Bebeğinizin Temizliği

Erken doğmuş bir bebeği silerken ya da yıkarken sade su kullanın, sabun, şampuan veya yağ olmadan yapılan vücut temizliği ilk birkaç hafta için gayet ideal. Banyodan sonra bebeğinizi temiz bir havluya sarın ve çok bekletmeden giydirin.Bebeğinizi uzun süre nemli veya çıplak bırakmayın; aksi halde bebeğiniz üşür.

Bez değişimleri sırasında uygulanan silme işlemi  yumuşak bir pamuk  kullanarak ılık suyla yapılmalıdır.

Bebeğin çok kuru bir cildi varsa bebeğin doktoruna sormadan herhangi bir nemlendirici kullanmayın. Bebeğiniz büyüdükçe, doktorunuzla konuştuktan sonra bebeğinizin cildi için uygun olan nemlendiricileri kullanmaya başlayabilirsiniz.

4. Prematüre Bebekler İçin Açık Alan Yok!

Prematüre bebekler enfeksiyonlara karşı hassastır ve onları çok uzun süre açık alanda tutmak enfeksiyonu davet etmek anlamına gelir. Bu bebek için ölümcül olabilir. Bebeğiniz açık alan hakkını yalnızca doktor ziyaretlerinde kullanabilir.

5. Ziyaretçileri Sınırla

Evde yeni bir bebek var ve herkes sonu görmek için heyecanlanıyor. Ancak anne-baba olarak bebeğinizin bağışıklığının çok düşük olması nedeniyle ziyaretçileri birkaç hafta süreyle bebeğinizden uzak tutmanız gerekiyor. Özel olarak hasta bireylerin sınırlar dışında kalması gerekiyor. Bebeği ziyarete gelen kişilerin sayısını aynı anda yalnızca 2 veya 3 ile sınırlayın. Bebeğe dokunan birinin ellerini düzgün bir şekilde yıkadığından da emin olun.

6. Uyku Programı

Bebeğiniz, tam süreli doğan bir bebekten daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Prematüre bir bebek günde ortalama 15-22 saat uyur. Bebeğin uyuması için gerekli koşulları sağladığınızdan emin olun.

7. Stresi Azaltın

Ebeveynler, özellikle de anne stresli ise, o zaman prematüre bebeği de kesinlikle etkileyecektir. Bebeğinizi küvözde görmek çok zor ancak bebek için güçlü olmanız ve orada olmanız gerekiyor. Strese boğulmak yerine bebeğiniz için hayatı daha başka nasıl kolaylaştırabileceğinizi düşünün ve aklınıza ilk olarak onun sizin huzur ve şevkatinize olan ihtiyacı gelsin.