Hem yaygın hem de genellikle ciddi bir sağlık sorunu olmayan pamukçuk, tipik olarak beyaz veya sarı renkte görülen, düzensiz şekilli yamalar veya ağzın yanları ve çatısı ile birlikte bebeğinizin diş etlerini ve dilini kaplayan bir tür maya enfeksiyonudur.

Pamukçuklara Candida albicans denilen bir maya veya mantar neden olur. Sadece hafif bir enfeksiyon olmasına rağmen, pamukçuk bebeğiniz için rahatsız edici veya hatta acı verici olabilir. Emziriyorsanız ve bebeğiniz enfeksiyonu size geçirmişse sizin için de acı verici olabilir.

Pamukçuk Nasıl Oluşur?

Pamukçuk olarak bilinen mantar enfeksiyonu bebeğin ağzında ortaya çıksa da, muhtemelen doğum kanalınızda bir mantar enfeksiyonu olarak başlamıştır ve bebeğiniz dünyaya gelirken onu aldığı yer orasıdır. Candida normalde ağızda veya vajinada asılı olan ve tipik olarak diğer mikroorganizmalar tarafından kontrol altında tutulan bir organizmadır. Ancak hastalanır ve  antibiyotik kullanmaya başlarsanız (mantarı kontrol altında tutan “iyi” bakterileri öldüren) , candidanın büyümesi için gerekli ortam sağlanmış olur.

Pamukçuklar genellikle doğumda alındığından, en çok 2 aydan küçük bebeklerde görülür. Daha büyük bebekler, başka bir enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik kullanıyorlarsa (mantarı kontrol altında tutan “iyi” bakterileri öldüren) veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahiplerse nadiren pamukçuk gelişebilir.

Pamukçuk Tedavisi Nedir?

Pamukçuk kolayca tedavi edilebilir. Tabi bunun için  hem sizin hem de bebeğinizin tedavi olması gerekir. Bebeğiniz için çocuk doktorunuz, 10 gün boyunca günde birkaç kez ağız içi ve dilin üzerine topikal olarak uygulanan antifungal bir ilaç  reçete edecektir.

Meme ucunuzda da aynı mantardan varsa, doktorunuz muhtemelen göğüslerinize reçeteli bir antifungal krem ​​uygulamanızı da önerecektir. İlaçlarla, enfeksiyonun temizlenmesi yaklaşık bir hafta sürer. Eğer tedavi yetersiz kalırsa doktorunuza danışın.

Pamukçuk Nasıl Önlenir?

Bir bebeğin doğum kanalında mayayla karşılaşmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ancak, emzikleri, biberonları ve meme uçlarınıza dokunan göğüs pompası parçalarını düzenli olarak temizleyerek ve sterilize ederek gelecekteki enfeksiyonları önleyebilirsiniz.

Ayrıca;

Antibiyotikler maya enfeksiyonunu tetikleyebildiğinden, yalnızca gerektiğinde kullanılmaları gerekir. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için geçerlidir.