Eğer bebeğinizin ateşi konusunda endişeliyseniz  öncelikle  bebeğinizin  vücut  sıcaklıklığını bir termometre ile kontrol etmelisiniz. İki yaşın altında bir çocuğun  vücut sıcaklığını doğru ölçmenin en iyi yolu rektaldir (makat). Fantezi bir şeye ihtiyacınız yok , sadece basit bir elektronik termometre ve bir miktar vazelin işinizi görecektir. Çoğu termometre size birkaç saniye içinde sonuç  verir ve çocuğunuz muhtemelen termometreyi farketmez.

Teknik:

Çocuğunuzun bacaklarını yukarı kaldırın, sanki bir bez değiştiriyormuş gibi kaldırın ve vazelin kaplı termometreyi rektuma, yalnızca metal uca kadar (bir santimetreden daha az) yerleştirin. 38 santigrat derece  veya daha yüksek bir okuma  yüksek ateşi gösterir. Daha büyük çocuklar sıcaklıklarını dil altı termometresi ile oral olarak veya koltuk altından alabilirler. Bu bölgelerde yüksek ateş  37.6  santigrat derece  ve  üstü olarak kabul edilir.

Ateşi Var Ne Yapmalıyım?

Onaylanmış yüksek ateşi olan bebeğiniz  iki aylık  veya  daha küçükse, lütfen en yakın acil servise gidin. Bu genç bebekler bakteriyel enfeksiyon adına daha tehlikeli bir  riski altındadırlar  ve en kısa sürede ateş için muayene edilmeleri ve tedavi edilmeleri gerekir. Çocuğunuz daha büyükse ve ateşi varsa;

Parasetamol etkili ateş düşürücü;

  • 3 ayın altındaki bebekler: 2. aydan sonra aşı sonrası veya diğer nedenlerden dolayı görülen ateşte  bebeklere 2.5 ml (yarım ölçek)’lik bir doz uygundur.Günde maksimum 2 kez kullanılmalıdır. Ateş düşmüyorsa doktora danışılmalıdır. İki ayın altındaki bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • 3 ay-1 yaşa kadar: 2.5-5 mİ (yarım-1 ölçek)(60-120 mg parasetamol).
  • 1-6 yasa kadar: 5-10 mİ (1-2 Ölçek)( 120-240 mg parasetamol)

Parasetamol, her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

İbuprofen etkili ateş düşürücü;

  • 6 ay – 2 yaşa kadar (7 kg’dan ağır olmak koşulu ile) : 2.5 ml (yarım ölçek-50mg) günde maksimum 3 kez kullanılmalıdır.
  • 3-7 yaşa kadar: 5 mL (bir ölçek-100 mg)
  • 8-12 yaşa kadar: 10 mL (iki ölçek-200 mg)

3 yaşından sonra her doz arasında 4 saat veya daha uzun aralık bırakılarak günde 4 kez tekrarlanabilir.

İlacı verdikten 20 dk sonra vücut sıcaklığını tekrar kontrol edin. Eğer vücut sıcaklığında düşüş varsa ve genel durumu düzeliyorsa, iki ila üç gün boyunca evde tedaviye devam edebilirsiniz. 3 gün sonunda bebeğinizin yüksek ateşi normale dönmemişse ayrıca bu  3 günlük  süre içerisinde  bebeğiniz uyuşuk görünüyor, emmiyor, normal nefes alamıyorsa veya başka türlü bir belirti görüyorsanız fazla beklemeden doktora görünmelisiniz.