Bebeğinizin ilk yılı beyin gelişimi için önemli bir zaman dilimidir. Yaşam boyu öğrenmenin temelini oluşturacak trilyonlarca küçük bağlantı bu dönemde oluşmaya başlar. Size düşen uyarıcı bir ortam sağlayarak bebeğin zihinsel gelişimini desteklemektir.

Ancak akıllı bir bebeğin zihnini beslemek için bir dizi pahalı videoya veya öğretim aracına yatırım yapmanız gerekmez. Hiçbir DVD, insan etkileşimi kadar sağlıklı bir zihinsel gelişim aracı olamaz . Her gün bebeğinizle kitap okumak, şarkı söylemek ve konuşmak beyin gelişimini desteklemenin en iyi yoludur. Ve unutmayın, çocuğunuzun akıllı bir bebek olması için 9. ayda okumaya başlaması gerekmez; her gün yeni şeyler öğrenmesi ve keşfetmesi gerekir.

Dil

  • Bebekler ilk haftalarda basit sesler çıkarırlar.  Bu seslerin yerini zamanla anlamlı sesler alır.
  • 6. ay civarında duydukları sesleri tekrar etmeye çalışırlar ve ortalama 1 yaşındayken rastlantısal olarak “at- daa”, ” ba-ba”, “an-ne” gibi ilk kelimelerini üretirler. Çevrelerinden aldıkları tepkilere bağlı olarak bu kelimelerin bazılarını pekiştirirler.
  • 9-12 ay civarında, bebeğinizin yanıt olarak gülümsemenizi görmek için size en sevdiğiniz oyuncağı getirdiğini fark edebilirsiniz. Bazı bebekler bu genç yaşta bile etkili komedyenlerdir. Sadece etraflarındaki yetişkinleri güldürmek için tükürük kabarcıkları patlatır ve komik sesler çıkarırlar.
  •  9 ay, limit koymaya başlamak için idealdir. Küçük çocuğunuz yapmaması gereken bir şeyi yapmak üzereyken “hayır” kullanmaktan çekinmeyin.
  • Kelime hazineleri hızla genişler ve 2- 3 yaş civarında duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeye başlarlar. Bebeğinizin dil gelişimini desteklemek için onunla bol bol konuşmalısınız.
  • Bebeğinize kitap okuyabilir, şarkılar söyleyebilirsiniz.
  • TV’den uzak durması da dil gelişimi açısından faydalı olacaktır.