Cıvıl cıvıl renkleri, sevimli baskılarıyle envai çeşit bebek kıyafeti dolu bir mağazaya girdiğinizde gözlerinizi raflardan alamazsınız. Her ne kadar masum görünseler de gerek güvenliksiz işlemeleri (fiyonklar, düğmeler, dekoratif süslemeler vb.) gerek avuç yakan fiyatlarıyla kararsızlık çemberinde yuvarlanma sebebi haline gelebiliyorlar. Nihai seçiminizi yapmak için önceliğiniz güvenlik, rahatlık ve pratikliği göz önünde bulundurmanızdır.

Önce güvenlik! Düğmeler, dekoratif süslemeler ve fiyonklu giysilerden uzak durun. Çünkü; her ne kadar bebeğinizin, giysilerindeki parçaları kopararak yutma ve  boğulma riskini düşük bulsanız da bebeğinizin gücünü henüz keşfetmemişsiniz demektir. Tabi bu demek değildir ki küçük kaçamaklarınız olmayacak. Siz yine de masum görünen süslemelerin sıkı bir şekilde dikildiğinden emin olun.

Bebeğinizin kilosuna göre alışveriş yapın, yaşına değil. Bebek kıyafetlerine gelince yaş pek bir şey ifade etmiyor; farklı markaların farklı giyim boyutları vardır. Bir  hevesle aldığınız  giysinin bebeğinizin bedenine uymaması hayal kırıklığı yaratmasın. Ağırlığı göz önünde bulundurarak alışveriş yapmak daha iyi bir önlem olacaktır.

Giyimi pratik giysiler  tercih edin. Baş üstünden giydirilen kıyafetler hem sizin için zahmet hem de bebek için huzursuzluk sebebi olacaktır. Özellikle çıtçıtlı giysiler seçmeniz bebek bezi seanslarınızı kolaylaştıracaktır.

% 100 pamuktan yapılmış giysiler tercih edin. Pamuklu giysiler hem rahatlık ve dayanıklılık hem de sağlık açısından en ideal olanlardır.

Sevimli mi sevimli bebek ayakkabıları, mağaza raflarında her ne kadar baştan çıkarıcı görünse de bebeğiniz gerçekten yürümeye başlayana kadar ayakkabılara yatırım yapmanıza gerek yok. Şimdilik, ev ortamında yalınayak dolaşması en iyisidir. Ayakta durmak ve çıplak ayakla yürümek, ayak kas ve tendonlarının sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Dışarısı soğuk olduğunda kaymaz tabanı olan çoraplar bebeğinizin ayaklarını sıcak tutmak için ideal seçim olacaktır.

Mağazadan döndüm. Peki şimdi bebeğimi kaç kat giydirmeliyim?

  • Siz kaç kat giyiyorsanız, bebeğinizi de o şekilde giydirin. Kış aylarında bir kat daha fazla giydirebilirsiniz.
  • Yenidoğan bebeklerin vücut ısıları kolayca yükselebilir. Bu sebepten yazın 27-28°C sıcaklıklarda kısa tulum yeterli olacaktır.
  • Kışın doğan bebeğinizin başına ince pamuklu bir şapka geçirebilirsiniz.
  • Bebek odasının ısısı da 19-21°C civarında olmalıdır.