Anne sütünün mucizelerinden biri de, planlı ve zengin içerikli bir diyet yapmamanız durumunda bile bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterliliğe sahip olmasıdır. Ancak, diyetiniz kaloride çok düşükse vücudunuz, ihtiyaç duyduğu besin değerlerini alamadığından nihayetinde rezervlerini tüketecektir. Bu, sütün kalitesini ve miktarını etkileyebilir. Ayrıca, yeni bir bebeğe bakmanın fiziksel taleplerini karşılamak için güç ve dayanıklılığa ihtiyacınız olacak.

Emzirme döneminde, artan ihtiyaca uygun beslenen annelerin sütündeki protein, vitamin ve mineral miktarı artar. Yeterli ve çeşitli beslenen annenin sütü ile bebeğinin gelişimi ideal olur.

Emzirme Süresince Bunlara Dikkat!

* Süt yapımını ve sütün besin değerini azaltabilecek zayıflama diyetleri yapmayınız.

* Alkol ve sigara kullanmayınız.

* Yemeklerle birlikte çay içmek yerine kuşburnu, ıhlamur gibi bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Çay, besinlerle birlikte alındığında içeriiğindeki bileşenler nedeniyle besinlerdeki C vitamini ve demir emilimini azaltır. Çayı yemek yedikten 1-2 saat sonra limon ile birlikte tüketebilirsiniz.

* Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar anne sütünün tadını değiştirebilir bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz, emmeyi reddetme) gibi yaratabilir.

* Kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi kurubaklagilleri ise iyice yıkadıktan sonra ıslatarak bekletmeli, ıslatma suyunu dökmeli; haşlama sularını ise dökmeyerek kullanmalısınız.

* Salam, sosis, sucuk gibi hazır besinleri mümkün olduğunca tüketmeyiniz.